Włoski Lotus

Dotychczas to Brytyjczycy dali się poznać jako mistrzowie w tworzeniu ultralekkich, mocnych aut. Firmy takie jak Lotus, Caterham czy TVR zasłynęły nie z silników (te kupowane były od wielkich producentów), lecz z dopracowanego do poziomu najmniejszych szczegółów nadwozia. Rękawicę tej elitarnej grupie brytyjskich ,,snobów” rzuciła Alfa Romeo 4C, będąc czymś w rodzaju modnego, włoskiego sportowca. Czy walka z tak utartymi legendami ma sens?

Alfa Romeo 4C – włókno węglowe i aluminium

Stworzona z ultralekkich materiałów – aluminium i włókna węglowego – Alfa Romeo 4C osiąga wagę zaledwie 895 kg. Dla przykładu, równolegle produkowana Alfa Romeo Giulietta ważyła 1400 kilogramów – a był to pojazd należący do segmentu kompaktów! Silnik 1.75 L legitymuje się mocą 240 koni mechanicznych, osiąganych przy 6000 obrotach na minutę. 

Czy 4C to udane auto?

,,Udane” to mało powiedziane! Alfa Romeo modelem 4C udowodniła, że nadal potrafi tworzyć wyjątkowe konstrukcje. Publiczność oszalała na punkcie 4C jeszcze przed premierą. Niewiele ponad 9 tysięcy wyprodukowanych egzemplarzy wyniosło małą, lekką Alfę 4C do panteonu aut elitarnych. To świetny pojazd kolekcjonerski i doskonały gokart. Niska masa sprawia ogromną radość podczas szybkiej jazdy na torze.

— 15 lutego, 2022

Powered by WordPress & Elo Theme