Długość 6 m, szerokość 2,4 m, wysokość 2,6 m – to standardowe wymiary kontenera morskiego. Jednocześnie prostopadłościan ten możemy potraktować jak jeden z klocków lego, z których zbudujemy swój własny dom. Na rynku jest spora ilość takich budynków, zarówno tych, które odzwierciedlają kreatywność architekta jak i bardzo prostych konstrukcji. Jeszcze do niedawna mieszkalne wykorzystanie kontenera w naszym kraju kojarzyło się głównie z prowizorycznymi biurami i pomieszczeniami socjalnymi na terenach polskich budów.
Obecnie rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. W Polsce domy z kontenerów w stanie surowym można zakupić na rodzimym portalu OLX. Podobnie jak domy na kółkach, mikrodomy i inne przejawy budowlanego minimalizmu, domy z kontenerów zaczynają konkurować z tradycyjnym, drogim budownictwem. Koszt domu z kontenerów to około 3 tys. złotych, biorąc pod uwagę dom „pod klucz”. Do ceny tej należy doliczyć koszt transportu kontenerów.
Zaletami takiego budownictwa są niewątpliwie: czas budowy, który standardowo wynosi kilka tygodni; fakt, iż jest to rozwiązanie ekologiczne (wykorzystujemy moduły z recyklingu); prostota i cena. Do minusów musimy zaliczyć przepisy prawne w naszym kraju związane z tego typu budynkami. (domy z kontenerów kwalifikowane są jako tymczasowe obiekty budowlany) oraz konieczność odpowiedniej termoizolacji. W sieci jest sporo zdjęć ze zrealizowanym projektami tego typu. Dla niektórych wydają się nieco toporne, dla innych są praktyczne i gustowne.
— 9 czerwca, 2021