Bardzo możliwe, że to właśnie o niej z tęsknotą myślał Chopin, komponując na obczyźnie swoje mazurki. Wierzba Szara, bo o niej mowa, na dobre zagościła wśród polskich pejzaży. Z powodzeniem także zadomawia się w ogrodach, jednak z uwagi na spore rozmiary oraz silne przyrosty roczne, bezwzględnie wymaga uwagi.

   Wierzba Szara, swojskie klimaty.

 Wierzba być może nie wyróżnia się szczególną kolorystyką, niemniej jej obecność daje poczucie swojskiej przytulności i bliskości z naturą. Jej naturalnym środowiskiem jest bliskość wody, dlatego wskazane jest lokowanie rośliny w pobliżu oczek wodnych lub rowów melioracyjnych. W przypadku wspomnianego oczka spełnia niezmiernie pożyteczną funkcję, zapewniając cień, hamujący nadmierny rozrost glonów. Z całą pewnością ryby i inne żyjątka w zbiorniku z radością przyjmą taką odmianę. Konieczne przycinanie nie powinno stanowić problemu, a może przyczynić się do rozwinięcia pasji wikliniarstwa. Wierzba Szara, oprócz wspomnianej wilgoci nie wymaga żadnych zabiegów użyźniających, jest wytrzymała i trwała.

 Jest niebywale gościnna, w jej pędach chętnie osiedlają się ptaki. Czy można wyobrazić sobie rozkoszniejszy relaks, aniżeli pośród świergotu, pluśnięć wody i rozkosznego cienia w upalny dzień?Zobacz więcej na temat wierzba szara na portalu dom-i-wnetrze.pl.
— 10 września, 2020

Powered by WordPress & Elo Theme